Sport a FitnessVenkovní sporty

Zlaté medaile olympijských her: vše o nejvyšším ocenění olympijského sportu

Olympijská medaile ... Co sportovec nesní o tomto neocenitelném ocenění? Zlaté medaile na olympijských hrách jsou něco, co si mistři všech dob a národů vážně pečují. Jak jinak, protože to není jen pýcha a sláva samotného sportovce, ale také světového dědictví. To je historie. Chtěli byste vědět, z čeho se skládá zlatá olympijská medaile? Je to čisté zlato?

Z historie olympijských her

Zajímavostí je, že na Olympijských hrách ve starověku nebyli vítězi uděleni medaile. Ve starověkém Řecku, od doby první olympiády v roce 776 př.nl, byly věnovány divoké olivy jako atributy vítězství, které byly uděleny šampionům v poslední den soutěží v chrámu Zeus. Starověký řecký dramatik jménem Aristophanes o tom dokonce žertoval ve své hře "Plutus", kterou napsal v roce 408 př.nl. Argumentoval, že Zeus je zjevně chudý bůh, jinak by dal svým olympionikům věnce větví, ale zlato. Různé materiálové ceny, hodnoty se staly odměnou za pozdnější olympiádu. Král Endymion například dal jeho království vítězi soutěže. Je pravda, že je známo, že se na nich podíleli pouze jeho synové. Ve starověkém Řecku pro celou olympiádu 293 byla majitelům udělena řada cen, byly vyplaceny tisíce zlatých mincí, ale žádná medaile nebyla udělena.

Vznik hlavního olympijského ocenění

Rozhodnutí o využití medailí jako odměny na olympijských hrách bylo učiněno až v roce 1894. Dva roky před olympijskými hrami v Aténách byl první olympijský kongres předepsán základní pravidla a zásady pro udělení vítězů. Statutární dokument olympijského hnutí, který byl v té době vyvinut, byl nazýván olympijskou chartou.

Tento dokument popisuje základní princip udělování olympijských vítězů - bylo rozhodnuto dát sportovcům medaile v závislosti na obsazených místech. Třetí místo získala bronzovou medaili, na druhé místo se spoléhala stříbrná medaile (925 test) a stříbrná medaile stejného vzorku, ale pokryté čistým zlatem, byla udělena vítězi. Průměr medaile by měl být asi šedesát milimetrů a tloušťka tři. Od té doby se velikost a dokonce i tvar medaile změnily více než jednou.

Po dlouhou dobu byla medaile udělena vítězi soutěže přímo v ruce. A v roce 1960 pro olympijské hry v Římě byly vyrobeny tenké bronzové řetězy a připevněny k medailím. Zajímavé je skutečnost, že pořadatelé spolu s medailemi byli předáváni děvčatům, kteří je vyřadili, i nůžky. Rozhodli se proto, že se budou ujistit, že budou existovat námitky. Řetězec může být rychle odříznut a cena udělena přímo sportovci. Inovace se však všem líbila a od té doby olympijské medaile visí vítězům kolem krku.

Moderní medaile

Je známo, že bronz a stříbro ve srovnání se zlatými kovy jsou nenákladné. Není tedy překvapující, že název bronzových a stříbrných olympijských medailí pochází z materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Bronzová medaile je slitina mědi, zinku a cínu, což je bronzová slitina. Skutečná cena takovéto ceny je asi 10 USD (závisí na velikosti). Stříbrná medaile za 93% se skládá ze stříbra a 7% mědi. Náklady na stříbrnou medaili se mohou pohybovat od 200 do 500 dolarů.

A z čeho se skládá zlatá olympijská medaile? Je to čisté zlato? Zdá se, že je to zřejmé - ano, zlato, protože titánská práce sportovců by měla být oceněna, protože to a zlato to není škoda. Ale, jak bylo potvrzeno v olympijské listině z roku 1894, zlaté medaile jsou také vyrobeny ze stříbra 925 testů. Složení zlaté medaile olympijských her je stejné jako složení stříbra. Jediná věc, která tyto dvě ceny odlišuje, je použití zlaté medaile na šest gramů čistého zlata. Kolik je zlatá medaile pro olympijské hry? Jeho cena je asi 1000-1200 dolarů.

Zlaté zlato

V historii olympijských her existovalo období, kdy byly uděleny nejvyšší ceny čistého zlata. Populární medaile, 100% zlato, byly uděleny šampionům v roce 1904 na olympijských hrách ve Stockholmu. Další sportovci - 1908 a 1912 - získali taková ocenění a další vítěz získal stříbrnou medaili pokrytou šesti gramy zlata.

Toto rozhodnutí bylo s největší pravděpodobností učiněno z ekonomických důvodů. Země, která hostí sportovce z celého světa na olympijských hrách, nese obrovské náklady na její organizaci. Počet účastníků v soutěžích, sportu a v důsledku toho se zvýšil počet udělených cen, takže úspora na vyhotovení medailí je přiměřeným krokem. Navíc rostla prestiž olympijských her, a proto skutečná hodnota medaile překročila náklady na kovy, které jsou v nich zahrnuty několikrát. Zlaté medaile olympijských her dnes nejsou jen odměnou, je to záruka pro sportovce, aby zachoval své jméno, je to velká pýcha a sláva.

Osud některých medailí

Velká část šampionů, kteří získali olympijskou medaili, ji udržuje jako rodinné dědictví, prochází dědičností. Ale jsou chvíle, kdy se sportovci rozhodnou prodat v dražbě medaili.

Například Mark Wells, člen amerického hokejového týmu, jednal. V roce 1980 všichni hráči tohoto týmu získali zlaté medaile olympijských her. Mark prodával svou aukci na aukci v roce 2012 za 310 700 dolarů. Strávil peníze, které vynaložil na život zachraňující léčbu.

Ale ne všichni sportovci dokážou své ocenění tak učinit. Anthony Erwin, mistr světa v roce 2000 při plavání 50 metrů freestyle, se rozhodl vydělat peníze za svou zlatou medaili, aby obětem tsunami v Indickém oceánu. Ale bylo prodáno pouze za 17.100 dolarů. A John Conrads, mistr světa v šedesátých letech, který koupil 1500 metrů freestyle, prodal v roce 2011 svou medaili za 11250 dolarů.

Ocenění v Sochi 2014

Již jsme zkoumali, z čeho se skládá zlatá olympijská medaile. Jeho složení, podobně jako forma, je upraveno mezinárodními zákony. Design však vyvíjí země, která hostí olympijské hry a koordinuje ji s Mezinárodním olympijským výborem. Jaká byla zlatá medaile olympijských her v roce 2014, která se konala v Soči? Jak vypadaly stříbrné a bronzové ceny? Mnozí se také zajímají o to, kolik zlatých medailí bylo hráno na olympijských hrách. Promluvme si o tom dál.

Vzhled medailí olympijských her v roce 2014

Velké množství lidí se zúčastnilo designu nejvyššího sportovního ocenění pro olympijské hry v roce 2014. Prezident Ruska Vladimír Putin byl zapojen do tohoto procesu. Poprvé byl výsledkem práce tvůrců předložen světu 30. května 2013.

Na líci olympijské medaile v roce 2014 je zobrazen symbol olympijských her - pět kroužků, na zadní straně je znak soutěže a název sportu v angličtině. Na okraji medailí můžete přečíst název olympijských her. Fotka vpravo ukazuje, jak dobře vypadá tato cena.

Celkové náklady

Bronzové, stříbrné a zlaté medaile olympijských her v roce 2014 byly vyrobeny v továrně na výrobu šperků Adamas, jedné z předních světových šperků. Nejvyšší olympijské ceny se konaly v 25 etapách výroby. Bylo odhadnuto, že na výrobu jedné medaile bylo vynaloženo asi 20 pracovních hodin, takže je obtížné pojmenovat tento proces.

Celkem bylo vyrobeno 1254 medailí na mezinárodních soutěžích v Soči. Vyčerpali tři kilogramy zlata, dva tuny stříbra, sedm set kilogramů bronzu. Ocenění byla udělána víc, než bylo nutné. Podle pravidel Mezinárodního olympijského výboru platí, že v případě, že dva účastníci projeví stejné výsledky, vždy by měla existovat zásoba. Neočekávané ceny olympijských her 2014 byly převedeny do muzea země.